علائم : - تب خفیف - گلودرد - سرفه و گرفتگی صدا - سردرد

دیفتری (یا خناق) یك عفونت باكتریایی خطرناك و بسیار مسری است. نشانه‌های آن شبیه علائم مربوط به بیماری ورم لوزه‌ها و گلودرد می‌باشد همراه با آن سرفه نیز وجود دارد كه ممكن است صدایی شبیه خروسك داشته باشد اگر دیفتری فوراً درمان نشود عفونت باعث ذات‌الریه شده و بر اثر فلج عضلات قلبی منجر به نارسائی قلبی می‌گردد. عضلات دستها و پاها ضعیف گشته و لج می‌شوند. شبكه ظریفی از پرده‌ها و پوشش خاكستری بر روی لوزه‌ها بوجود می‌آید و چنانچه نای را نیز گرفتار كرده باشد تنفس را دشوار می‌كند. البته با یك سری تزریقات در طی سال اول زندگی می‌توان در برابر عفونت مصونیت ایجاد كرد و این برنامه ایجاد مصونیت در واقع این بیماری را بسیار نادر و كمیاب ساخته است.

علائم : - تب خفیف - گلودرد - سرفه و گرفتگی صدا - سردرد

آیا خطرناك است؟
دیفتری برای زندگی و از نظری مسری بودن، همواره تهدید كننده و خطرناك محسوب میشود.


ابتدا چه كار باید بكنید؟
1- دیفتری ندرتاً خودبخود اتفاق می‌افتد و همیشه موارد چندی از این بیماری در سطح
جامعه پراكنده است كه باید هوشیار بود و از كودك واكسینه نشده محافظت كرد.

2- ببینید كه آیا لوزه‌های كودك شما ورم دارند و یا پوشیده از لكه‌های مایل به خاكستری هستند.


آیا مشورت با دكتر لازم است؟
اگر به دیفتری مظنون هستید بلافاصله به دكتر مراجعه كنید.


دكتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟
دكتر، كودك شما را بلافاصله در بیمارستان بستری می‌كند به وی آنتی بیوتیك های قوی بهمراه سرمهای مخصوص ضددیفتری تزریق خواهد كرد و چنانچه تنفس دشوار باشد سوراخی در نای ایجاد كرده (
Tracheotomy) تا راههای هوایی را باز نگه دارند. برای این كار بوسیله عمل جراحی یك لوله را از سطح خارجی و از روی پوسیت داخل نای قرار می‌دهند.


شما چه كمكی می‌توانید بكنید؟
به گروه پزشكی كمك نمائید و تماس‌هایی كه كودك شما با دیگران داشته است برای انها بازگو كنید تا اقدامات لازم را در سطح جامعه انجام دهند.
دوره كامل تزریقات مصونیت سازی را برای پیشگیری از بیماری دنبال كنید. و چون خود بیماری موجب مصونیت نمیشود باید بعد از بهبودی یك دوره واكسیناسیون را برای كودك انجام دهید.

نوشته شده در تاریخ جمعه 6 آذر 1388    | توسط: ریباز سلیمی    |    | نظرات()